top of page
"Sonata Arctica (FCI)" jest hodowlą Samoyedów z kilkunastoletnim już doświadczeniem, której podwalinami były 2 wspaniałe Samoyedy: AZZIS z Reptowskiego Lasu i Nanook Spirit SIMPLY THE BEST (po domowemu: SISSY). Na samym początku hodowla mieściła się w Elblągu, mieście średniej wielkości, o którym żartobliwie można usłyszeć, że to "takie sobie miasto emerytów na obrzeżach województwa szuwarowo-bagiennego". I tak naprawdę coś w tym jest, bowiem Elbląg to miasto całkiem spokojne, z którego w ostatnich latach sporo młodych ludzi wyemigrowało ze względu na duże zmiany społeczno-gospodarcze. Elbląg geograficznie - to miasto leżące na wschodnim skraju Żuław, krainy bardzo ciekawej krajobrazowo. Tereny te zawdzięczają swoje malownicze pejzaże Holendrom, którzy to z kolei kilka stuleci temu podmokłe obszary dzisiejszych Żuław osuszyli i uczynili tym samym zdatnymi do uprawy. I to właśnie w te malownicze okolice przenieśliśmy się w połowie roku 2011 i obecnie mieszkamy wszyscy w Jegłowniku, miejscowości położonej 10 km od Elbląga, przy trasie Elbląg - Malbork.
Samoyedy pojawiły się w moim życiu w roku 2003, w dość trudnym okresie, podczas problemów ze zdrowiem, z powodu których,  przez dłuższy czas nie pracowałam zawodowo, zarzuciłam prace jako lektor i tłumacz języka niemieckiego ... aczkolwiek okazjonalnie wracałam do zawodu jako tłumacz sędziów niemieckojęzycznych przy okazji odbywającej się rok rocznie Międzynarodowej Wystaw Psów Rasowych w Sopocie. Ostatnio jednak powróciłam do zawodu, a rodzaj i sposób mojej pracy jest na tyle elastyczny, że jestem w stanie poświęcić moim Samoyedom bardzo dużo czasu. Samoyedy - moja pasja, Dogoterapia vel drogie hobby ..... - mieszkają z nami w domku jednorodzinnym, a do swojej dyspozycji mają sporą działkę wokół naszego domu. Większość czasu spędzają one na zabawie na świeżym powietrzu. Co prawda nie biegają one w zaprzęgu, ale regularnie trenują bieganie przy rowerze, co służy tak mojemu zdrowiu jak i ich prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu w naszych warunkach wiejsko - miejskich. Osobiście bardzo lubię też Wystawy Psów Rasowych, dlatego moje psy biorą regularnie w nich udział. Samo współzawodnictwo to nie jedyny i najważniejszy aspekt wystaw. Są one także miejscem, gdzie spotykam się z właścicielami i pasjonatami tej rasy i innych ras. Ale nie spotykamy się tylko "towarzysko", mamy wówczas dobrą okazję aby wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniami w szerszym gronie. Od października 2011 przez 4 lata byłam asystentem kynologicznym. Natomiast od kwietnia 2016 roku jestem sędzią kynologicznym pełnej grupy Szpiców i Psów w Typie Pierwotnym.
Hodowla Sonata Arctica to już ponad 13 lat poświęconych pracy z tak wspaniałą rasa jaką niezaprzeczalnie jest Smoyed. To dla nas nie tylko wystawy i hodowanie, to radość w życiu codziennym. To jak mawiają amerykanie "BEAUTY CHRISTMAS TIME ALL YEAR ROUND" - piękne Święta Bożego Narodzenia prze cały rok). Nic nie sprawiam mi większej przyjemności, jak poranna kawa na tarasie w towarzystwie uśmiechniętych i rozbawionych Samoyedów.
Szczenięta od nas i po reproduktorach z naszej hodowli można spotkać nie tylko w wielu miastach w Polsce, ale i zagranicą, np. w Austrii, Belgii, Niemczech, Francji, Danii, Rosji, Kanadzie, Finlandii, Estonii, USA, na Litwie, Łotwie, Ukrainie ... a nawet Cyprze i w dalekiej Australii (więcej info tutaj).
W hodowli skupiamy się głównie na zebraniu i konsolidacji nie tylko jak najlepszej ale i różnorodnej puli genetycznej linii hodowlanych Samoyedów w Europie i na świecie. Przybrało to już niejako formę kolekcjonerską, gdyż jak do tej pory w nasze progi zawitało 5 importowanych suk z: Rumunii, Węgier, Francji, Rosji oraz Australii. Ostatnimi 6-tym i 7-mym już nabytkiem są suka i pies sprowadzona z Belgii, niosąca wspaniałą linie angielską NIKARA zarówno ze strony matki jak i ojca. Każda z naszych suk reprezentuje inną pulę genetyczną. Krycia w hodowli Sonata Arctica są starannie przemyślane i dobrane pod względem typu, charakteru i pochodzenia rodziców. Głównie skupiamy się na skojarzeniach *outcross* czyli psów niespokrewnionych, jednakże zawsze podobnych do siebie w typie lub też wzajemnie się uzupełniających względem ideału ... Krycie na konkretne linie ( w celu wzmocnienia cech typowych dla rasy) też nie jest nam obce.
Mimo, że w hodowli rodzi się kilka miotów rocznie naszą dewizą pozostaje niezmiennie jakość a nie ilość wyhodowanych szczeniąt ... dlatego też szczenięta z każdego miotu legitymują się bardzo ciekawym i niepowtarzalnym pochodzeniem. Szczenięta od nas sprawdzają się nie tylko jako psy do towarzystwa, świetnie odnajdują się one ringach wystawowych odnosząc niejednokrotnie spore sukcesy ( galeria wyhodowanych Championów), w pracy terapeutycznej i w sportach zaprzęgowych. Szczenięta są pieczołowicie odchowywane w warunkach domowych, w stałym kontakcie z dorosłymi, dziećmi jak i pozostałymi psami. Stosujemy coraz popularniejszą w hodowli psów i kotów wczesną stymulację neurologiczną, a szczenięta w pełni zsocjalizowane są gotowe to opuszczenia hodowli i zamieszkania z nowymi właścicielami nie wcześniej niż po ukończeniu 9 tygodnia życia.
Wszystkie szczenięta z hodowli w dniu odbioru są przeglądzie miotu w ZKwP, odrobaczone i zaszczepione (w/g standardowego programu odrobaczeń i szczepień szczeniąt), z metryczką, pełną dokumentacją miotu, microchipem (rejestracją w ogólnopolskiej bazie danych o psach - identyfikacja.pl) i wyprawką.
NIE MA MOŻLIWOŚCI ZAKUPU SZCZENIĘCIA BEZ METRYKI UPRAWNIAJĄCEJ JE DO WYSTĄPIENIA O WYDANIE RODOWODU W ZWIĄZKU KYNOLOGICZNYM W POLSCE.
bottom of page